На землі всього 3 % прісної води від усіх її водних запасів і лише 1 % можна вживати як питну. На перший погляд, чиста вода зовсім не означає, що вона є такою. Яку воду можна сміливо пити, не боючись за своє здоров’я? У цій статті ми розберемося, що таке чиста вода, які бувають її різновиди та як правильно вибрати чисту питну воду.

Види чистої води

На око неможливо визначити чиста вода чи ні. Це можна встановити лише за допомогою лабораторних досліджень. Чиста питна вода — це вода, яка абсолютно безпечна для людини, вона позбавлена ​​всіх небажаних домішок та відповідає стандартам якості. Головними джерелами водозабору є поверхневі джерела (річки, озера, водосховища) та артезіанські свердловини. Вихідна вода піддається багатоступінчастому очищенню, знезаражуванню на очисних станціях, щоб привести всі показники до норми чистої питної води.

Водопровідна вода

Централізована водопровідна вода піддається хлоруванню для усунення бактерій, вірусів, що дозволяє запобігти епідемії. Однак хлор залишає у воді шкідливі для організму людини сполуки. Вони можуть призвести до розвитку серйозних захворювань, у найгіршому разі до онкології. Крім цього, в ній часто міститься іржа, інші домішки та мікроорганізми, які потрапляють туди під час проходження трубопроводом.

Перед вживанням водопровідної води рекомендується відстояти її, а потім прокип’ятити. Варто зазначити, що такі методи очищення видаляють із води не лише шкідливі компоненти, а й корисні. Така вода не здатна покращити здоров’я людини, при цьому не зашкодить їй. Якщо ви хочете пити водопровідну воду як питну, то краще встановити систему фільтрації. Подібні фільтри позбавляють воду шкідливих речовин, при цьому зберігають корисні компоненти в помірній кількості.

Чиста вода з крана

Водопровідна вода потребує додаткового очищення перед вживанням

Вода зі свердловин, колодязів

Настав час розвінчати міф про те, що вода зі свердловин і колодязів істинно чиста та абсолютно безпечна для людини. Аналізи проб води з колодязів та побутових свердловин глибиною близько 50 м показали, що в них міститься велика кількість солей та мінералів. Така високомінералізована вода є небезпечною для здоров’я людини. Вона може порушити водно-сольовий баланс та вплинути на роботу внутрішніх органів. Крім цього колодязі невеликої глибини схильні до негативного впливу навколишнього середовища, техногенних факторів. Вода вбирає сміття, промислові відходи, продукти життєдіяльності тварин і людей тощо. Тому воду з колодязів, свердловин не можна пити без попереднього очищення.

Дистильована вода

Ще один різновид чистої води — дистильована. Процес дистиляції становить собою нагрівання вихідної води до стану пари з наступним переходом назад в рідкий стан. Дистильована вода не містить солей, мінералів та будь-яких інших домішок. Таку воду можна використовувати як питну, але нетривалий період. Тривале вживання цієї рідини вимиває частину необхідних організму людини мікроелементів, наприклад, кальцій і магній. Дистильована вода більше призначена для приготування хімічних розчинів, проведення лабораторних аналізів, виготовлення різноманітної промислової продукції, що висуває високі вимоги до чистоти води.

Бутельована вода

Це чиста питна вода, яка розфасована у тару різного об’єму. Бутельована вода буває двох категорій.

 • Вища. Вода із природних джерел: артезіанська або джерельна. Особливостями бутельованої води вищої категорії є її повна відповідність нормам токсикології, наявність у складі мікро- та макроелементів, що задовольняють фізіологічні та біологічні потреби організму людини. Вона повинна бути повністю безпечна, тому таку воду додатково піддають антибактеріальній обробці. У разі нестачі мінералів її штучно насичують або кондиціонують. Доведено, що навіть кондиціонована вода вищої категорії має високу якість і вкрай корисна для здоров’я людини. Вона здатна поповнити дефіцити в організмі, регулярне вживання такої води може бути профілактикою багатьох серйозних захворювань.
 • Перша. До виробництва бутельованої води першої категорії висуваються менш суворі вимоги. Основним джерелом водозабору такої води є поверхневі водойми або централізоване водопостачання. Попри вибір джерела, вода проходить ретельне очищення від різних забруднень, домішок, у тому числі від хлору та важких металів. Як правило, водопідготовка води першої категорії проводиться за допомогою методу зворотного осмосу. Після очищення воду мінералізують або кондиціонують, щоб покращити органолептичні властивості.

Обидві категорії чистої бутельованої води призначені для щоденного вживання, а також для застосування в побуті. Їхня принципова відмінність полягає в тому, що до виробництва чистої води вищої категорії висуваються вищі вимоги, здійснюється суворий контроль вмісту шкідливих речовин, кислотно-лужного балансу та жорсткості.

Чиста вода у пляшках

Чиста вода у пляшках

За природою походження питна бутельована вода буває:

 • артезіанської;
 • мінеральної;
 • очищеною;
 • джерельної;
 • столово-мінеральною;
 • талою.

Артезіанська вода. Природна вода, яка залягає в товщі землі між двома водостійкими шарами. Басейни формувалися мільйони років тому, коли ще не було людини. Це означає, що вода чиста, на неї не вплинули негативні техногенні фактори та фактори довкілля. Глибина залягання басейнів — від 40 м до 1 км. При цьому основне джерело живлення свердловини може розташовуватися на відстані кількох сотень кілометрів.

Артезіанська вода видобувається шляхом буріння свердловин і дуже важливо стежити за станом свердловини, щоб не забруднювати басейни. У складі артезіанської води велика кількість природних мінералів та солей. Концентрація цих речовин значно перевищує норму, тому після видобутку вода проходить додаткове очищення. Артезіанська вода може бути джерелом централізованого постачання. Це актуально у тих регіонах, де немає великих поверхневих джерел. У такому разі вона також потребує додаткового очищення.

Цей тип питної води має приємні смакові якості. Вона ідеально підходить для щоденного пиття у сирому вигляді, приготування страв та напоїв. Наявність мінералів і солей у складі може утворювати наліт при кип’ятінні. Загалом артезіанська вода не має обмежень щодо вживання. Її можна пити людям різного віку протягом тривалого періоду.

Мінеральна вода. Природна вода з водоносних шарів ґрунту. Це розчин, який містить різні іони, молекули, гази, а також колоїдні домішки. Мінеральна вода видобувається із водоносних шарів ґрунту, вона надійно захищена від забруднень, має унікальний хімічний склад. Цей тип води має лікувально-профілактичний профіль, його часто застосовують при курортно-санаторному лікуванні. Після видобутку з метою подальшої реалізації мінеральна вода наливається у пляшки, іноді її попередньо газують.

До виробництва мінеральної води висуваються такі вимоги:

 • добута з різних джерел за гідрохімічним типом;
 • прозора, безбарвна або з переважанням одного відтінку зі спектра жовтувато-зелений;
 • смак та запах характерний для елементів у складі;
 • допускається наявність сольового осаду.

Є кілька класифікацій мінеральних вод — за загальною мінералізацією вони бувають:

 • прісні (до 1 г/л);
 • слабомінералізовані (1-2 г/л);
 • маломінералізовані (2-5 г/л);
 • середньомінералізовані (5-10 г/л);
 • високомінералізовані (10-15 г/л).

Інша класифікація — за призначенням: столові, лікувально-столові та лікувальні мінеральні води. Столові води прісні, призначені для щоденного вживання, не мають обмежень. Лікувально-столові мають низьку загальну мінералізацію, рекомендовані здоровим людям у профілактичних цілях, а також для лікування за наявності захворювань. Лікувальні мінеральні води мають високу загальну мінералізацію, вони показані для лікування різних захворювань, суворо заборонено пити як столове пиття без попередньої консультації лікаря.

Очищена вода. Як правило, вода із зовнішніх джерел водозабору або централізована вода, яка проходить додаткове очищення. На відміну від дистильованої води, в очищеній міститься невелика кількість мінералів та солей, які у помірній концентрації корисні для здоров’я людини. Очищена вода — це найдоступніший тип чистої води, її легко замовити з доставкою додому чи в офіс.

Існує кілька основних методів отримання очищеної води, але найпопулярнішим є зворотний осмос. Це полягає у переході висококонцентрованого розчину солей у чистий розчин через зворотноосмотичну мембрану. Раніше цей метод використовували для опріснення морської води, але пізніше з’ясувалося, що таким чином можна отримати чисту питну воду.

Дуже часто очищену воду називають «мертвою», оскільки вона позбавлена ​​не лише небажаних домішок, а й більшості корисних компонентів. Однак цей тип чистої води показано до щоденного вживання. Якщо ви стурбовані цим моментом і особливо стежите за своїм здоров’ям, то іноді пийте артезіанську або мінеральну воду в якості столового пиття.

Джерельна вода. Природна вода, яка виходить на поверхню з надр землі внаслідок розлому гірської породи або інших особливостей рельєфу. Джерельна вода природним чином фільтрується, піднімаючись із глибини та проходячи через шари гравію, піску. Однак таке очищення не гарантує 100 % біологічної безпеки. Проходячи через ґрунтові води, вона може «увібрати» шкідливі компоненти:

 • сміття;
 • хвороботворні бактерії;
 • пестициди;
 • добрива;
 • реагенти;
 • технічні олії;
 • важкі метали.

Джерельна вода чиста, має приємний смак і запах, але пити її без додаткового очищення може бути небезпечно для здоров’я. Безпечними можуть бути джерела у гірській місцевості в екологічно чистому регіоні. Не рекомендується пити джерельну воду, якщо джерело розташоване в межах міста. Щоб переконатися у чистоті джерельної води, необхідно провести аналіз у лабораторії. Тільки так можна бути впевненим у безпеці обраного джерела.

Столово-мінеральна вода. Це різновид природної мінеральної води, призначений для щоденного вживання. Вона не має вікових обмежень, або обмежень щодо наявності будь-яких захворювань у людини. Вище ми вже говорили про столову мінеральну воду. Часто її виділяють в окрему категорію, оскільки мінеральні води у багатьох людей асоціюються із лікувально-профілактичними чи лікувальними процедурами.

Тала вода. Внаслідок заморозки молекули води набувають унікальної кристалічної структури, вона зберігається всього 7-8 годин. Тала вода дуже корисна для організму людини. Дослідження з цього приводу показали, що вона виводить токсини, шлаки з організму, покращує обмінні процеси. Однак знайти зараз природний лід без домішок практично неможливо.

Сьогодні лише одиниці компаній в Україні займаються виробництвом та реалізацією талої води. Для цього природну воду заморожують, потім розморожують, дотримуючись при цьому всіх санітарно-гігієнічних норм. Щоб відчути всі переваги талої води, ви можете спробувати приготувати її вдома або замовити готову воду на нашому сайті з доставкою додому або в офіс.

Користь чистої води для людини

Організм людини на 60-70 % складається з води, тому для нормальної роботи щодня необхідно поповнювати водний баланс. Вода бере участь у всіх життєво важливих процесах. Експерти стверджують, що регулярне вживання достатньої кількості чистої води значно знижує навантаження на серце, розріджує кров, знижує ризик виникнення інфаркту. Чиста вода також знижує ризик розвитку інфекційних захворювань, виводить шкідливі речовини з організму.

Скільки потрібно пити чистої води на день? Дорослій людині необхідно випивати 30-40 мл чистої води в перерахунку на 1 кг поточної ваги. Частина може надходити разом із рідкою їжею, деякими окремими продуктами харчування. Решту потрібно заповнити столовим питвом. Пийте воду відразу як відчуєте легку спрагу, невеликими ковтками, бажано кімнатної температури. Не допускайте сильного почуття спраги, в цей час організм вже зневоднений, він починає відчувати стрес та фізичне навантаження.

Дівчина п'є чисту воду

Чиста вода підтримує роботу всього організму

Чиста питна вода: як вибрати

При виборі чистої бутельованої води звертайте увагу на такі ключові моменти:

Крок 1. Етикетка

Вона повинна містити інформацію про хімічний склад напою, місце видобутку, дані потужностей виробництва, номер партії та дату випуску. Етикетка повинна бути складена без помилок, добре надрукована і надійно приклеєна.

Крок 2. Упаковка

Чиста вода у скляній тарі довше зберігає свої корисні властивості. Упаковка з неякісного пластику може виділяти отруйні речовини у воду, особливо у процесі нагрівання. Полікарбонатна тара порівняно безпечна, це об’ємне пакування, в якому вода доставляється в будинки, офіси. Вона призначена для багаторазового використання, хімічно стійка. Звертайте увагу, щоб кришка будь-якого з перерахованих видів упаковки була цілою, а сама тара без явних механічних пошкоджень.

Крок 3. Терміни та умови зберігання

Ця інформація також має бути вказана на етикетці. Рекомендується суворо дотримуватися термінів та умов зберігання, інакше вода втратить свої корисні властивості та навіть може стати небезпечною для людини.

Висновок

Сьогодні не лише в Україні, а й у всьому світі гостро постає проблема чистої води. Сучасні технології очищення дозволяють досягти потрібної якості та біологічної безпеки, щоб не нашкодити здоров’ю людини. Кожен споживач має можливість очищати воду самостійно за допомогою спеціальних фільтрів або замовляти потрібний об’єм води в бутлях. Вона необхідна нашому організму для повноцінної роботи, тому не ігноруйте сигнали спраги та пийте чисту воду. Всі доступні види чистої питної води, а також обладнання для очищення можна замовити на сайті «Аквагід».

Питання та відповідь

Що вважається чистою водою?

Питна вода — це рідина, яку люди вживають для вгамування спраги, чиста вода це складніше поняття. Чиста вода використовується у хімічних лабораторіях, на підприємствах. Ця рідина відрізняється повною відсутністю будь-яких домішок, тобто це дистильована вода.

Звідки беруть питну воду?

Головним джерелом питної води є природна вода, її беруть із річок, озер, водосховищ та артезіанських свердловин. Муніципальні служби очищають та знезаражують вихідну воду, виконують усі необхідні етапи водопідготовки та водоочищення, щоб привести показники до норми питної.

Як можна отримати чисту питну воду?

Поширеними методами отримання чистої питної води в домашніх умовах є відстоювання, кип’ятіння, заморожування з подальшим розморожуванням. Найдоступніший метод — це відстоювання протягом кількох годин, проте він не гарантує 100 % безпеку. Також для одержання чистої води використовують спеціальні фільтри.

Чому вода така важлива для організму людини?

Людський організм щодня потребує чистої води. Вона допомагає перетворювати їжу в енергію, засвоювати поживні речовини, бере участь в обміні речовин, регулює температуру тіла, зволожує кисень для дихання, змащує судини, захищає внутрішні органи, виводить з організму шлаки та токсини.

У чому причина виснаження та забруднення води?

Є кілька основних причин виснаження води, головні з них: нерівномірний розподіл чистої води у просторі та часі, зростання споживання людством, втрати при використанні/транспортуванні, погіршення якості, зокрема, її забруднення (попадання у воду забруднювачів, продуктів діяльності людини).