Вода є джерелом життя. Користь цього напою була доведена вченими. Якість питної води — це один із головних критеріїв здоров’я. Водневий показник або pH впливає на якість та властивості води. Звичайна питна вода має нейтральний рівень pH, одна для нормального функціонування організму, необхідно підтримувати певний кислотно-лужний баланс. Щоб покращити властивості питної води, її лужать. Що таке лужна вода, для чого вона потрібна і як її приготувати в домашніх умовах, про це далі в статті.

Що таке pH

Для кращого розуміння того, що таке лужна вода, необхідно ознайомитись із поняттям pH. Водневий показник pH — це міра вимірювання активності іонів водню у водному розчині. Обчислюється математичним шляхом з використанням модулів та логарифмів. Формулу обчислення досить важко пояснити. Нас цікавить не те, як визначається pH, а яке в результаті утворюється значення. Водневий показник звичайної питної води дорівнює 6,5-7,5 одиницям. Все що менше нижньої межі належить до кислого середовища, а все те, що вище верхньої межі — до лужного.

У народі кислотну воду називають «мертвою», а лужну — «живою». Річ у тому, що кислотне середовище є сприятливим для розмноження патогенної мікрофлори. Вживання такої води може спровокувати розвиток серйозних захворювань. Якщо кислоти у великій кількості потрапляють усередину людини, то організм не справляється з їх виведенням, що може призвести до коми. Лужна вода має сприятливий ефект на організм, оскільки в ній містяться корисні мінерали. Вони здатні заповнити дефіцити, запобігти розвитку багатьох захворювань, наблизити момент одужання за наявності будь-якого захворювання.

Лужна вода шкала pH

Рівень кислотності води

Залуження організму

Сьогодні залуження організму — це дуже популярна тема. Доведено, що рівень pH крові впливає на багато внутрішніх процесів організму. Своєю чергою pH крові залежить від водневого показника питної води та деяких інших факторів. Нормальний рівень pH крові знаходиться в межах від 7,37 до 7,44 одиниць. Відхилення від норми може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям, в гіршому випадку — до смерті.

Фактори, які впливають на рівень pH:

 • питна вода, їжа;
 • коректна робота систем виділення;
 • кількість мінералів в організмі.

Продукти харчування здатні окислювати та залужувати організм людини. До продуктів, що окислюють організм, належать: цукор, вироби з борошна, білок тваринного походження, кава, алкоголь та інші. Продукти, що залужують організм — це практично всі овочі, зелень, водорості та інші.

Людський організм влаштований дивовижним чином. Гомеостаз або прагнення всіх систем життєдіяльності бути в балансі, регулює pH. Проте надмірне вживання кислотної чи лужної води може порушити цей баланс і призвести до розвитку різноманітних захворювань. Чому так небезпечне відхилення від норми?

Якщо довго вживати в їжу продукти, які окислюють організм, то знижується загальний рівень pH, він стає нижче 7,35 одиниць. І тут настає ацидоз, тобто закислення крові. Цей стан організму дуже важливо вчасно діагностувати. Організм витрачає велику кількість енергії на виведення кислот з організму, що може призвести до стану коми. Підвищення водневого показника вище 7,45 одиниць провокує алкалоз, тобто надмірне накопичення лугу у крові. Це явище також є дуже небезпечним для людини.

Лужна вода та її користь

Вода лужна має високий рівень pH від 7,5 до 9,5 одиниць та вище. Сьогодні на полицях магазинів можна зустріти різні засоби для залуження води. Ці засоби бувають у вигляді каміння, мінералів, мінеральних добавок, порошку, крапель, металевих паличок-іонізаторів. Їх необхідно додавати у склянку з питною водою, щоб перетворити її на лужну. Така вода позитивно впливає організм людини. При регулярному вживанні лужної води натщесерце протягом трьох і більше місяців вона здатна:

 • нормалізувати мікрофлору кишечника;
 • зміцнити імунну систему;
 • зменшити кількість запалень;
 • нормалізувати рівень цукру в крові;
 • позбавити організм від шлаків та токсинів;
 • зменшити масу тіла;
 • допомогти швидше відновлюватися після фізичних навантажень.

У складі лужної води або спеціальних лужних добавок, як правило, лише базові мінерали: натрій (Na) та калій (K). Вони присутні у невеликих, профілактичних дозах. Ці мінерали у більшому обсязі можна знайти у лікарських препаратах від зневоднення. Їх часто призначають при харчових отруєннях. Всі ці засоби покликані наситити організм необхідною кількістю мінералів, щоб відновити рівень гідратації та запустити клітинний метаболізм. Цей термін означає харчування, очищення організму на клітинному рівні.

Важливо! Перед початком прийому лужної води в оздоровчих цілях рекомендовано проконсультуватися з сімейним лікарем.

Кому потрібно пити лужну воду

Якщо ви ведете здоровий спосіб життя, не страждаєте від будь-яких захворювань, то для поповнення водного балансу буде достатньо звичайної питної води з нейтральним pH. Підтримувати своє здоров’я можна простими діями, наприклад, не зловживати червоним м’ясом, обмежити вживання кави, алкоголю, урізноманітнити раціон великою кількістю овочів, зелені та, звичайно ж, пити багато води протягом дня. Проте вживання лужної води може бути ефективним інструментом для профілактики та лікування багатьох захворювань. Лужна вода показана, якщо ви:

 • мешкаєте в регіонах з поганою екологією;
 • неправильно харчуєтеся;
 • маєте шкідливі звички;
 • працюєте на шкідливих виробництвах (зокрема пов’язаних із хімікатами);
 • хронічно не досипаєте і перевтомлюєтеся.

Лужну воду призначають лікарі для лікування наступних захворювань:

 • гастрит;
 • коліт;
 • аритмія;
 • подагра;
 • запалення підшлункової залози;
 • цукровий діабет другого типу;
 • порушення роботи ЦНС;
 • хронічна жовтяниця тощо.

Численні дослідження доводять позитивний вплив лужної води на здоров’я людини. Вживання такої води допомагає позбутися підвищеної кислотності, запобігає розвитку онкології. Проте лужна вода не повинна повністю замінювати столове питво. Якщо ви маєте намір пити цей тип води для профілактики або лікування конкретного захворювання, то потрібна консультація лікаря. Тільки він зможе підібрати коректну концентрацію та тривалість курсу вживання лужної води.

Лужна вода у пляшці

Лужну воду потрібно пити з обережністю

Протипоказання до вживання

Лікувальна вода, до категорії якої належить лужна, не завжди може бути корисною для людини. Існують такі протипоказання до вживання лужної води:

 • знижена кислотність шлунка;
 • ниркова недостатність;
 • цукровий діабет першого типу;
 • сечокам’яна хвороба.

Попри те, що в більшості випадків лужна вода має позитивний ефект на людину, декому вона може зашкодити. Не варто повністю переходити на лужну воду та використовувати її як столове пиття. У раціоні повинна бути також звичайна питна вода, краще природного походження. Регулярне вживання лужної води особливо протягом тривалого часу може призвести до залужування організму, внаслідок чого людина зіткнеться із серйозними проблемами зі здоров’ям.

Як залужувати воду

Є кілька простих способів залужувати воду в домашніх умовах. Більшість із них не вимагають особливих фінансових витрат. Проте важливо для приготування лужної води використовувати чисту вихідну воду. Її попередньо кип’ятять або фільтрують за допомогою спеціального обладнання.

Інгредієнти для лужної води

Інгредієнти для приготування лужної води

Спосіб 1: з содою

Для приготування лужної води знадобиться 1 л чистої води, у якій потрібно розчинити по половині чайної ложки харчової соди та солі. Для смаку можна додати трохи цукру. Цей метод має недолік. Він полягає у надмірному надходженні натрію в організм. Такий лужний розчин не рекомендується пити гіпертонікам, а також людям із хворобами нирок.

Спосіб 2: з лимоном

Візьміть один лимон середнього розміру, ретельно промийте його та розріжте на кілька частин, 6-7 буде достатньо. При цьому вичавлювати сік не потрібно. Залийте нарізаний лимон 2 л очищеної води, додайте чайну ложку солі. Накрийте кришкою і залиште на 10-12 годин, щоб напій настоявся. Така вода матиме яскраво виражений кислий смак, який дає лимонний сік. Але саме він буде залужувати організм у результаті складних біохімічних процесів.

Спосіб 3: із золою

Для цього способу знадобиться чиста зола без домішок, бажано зола бука або берези. Пересипте попіл в натуральний мішечок, обдайте його окропом, а потім промийте холодною водою. Золу, що залишилася, залийте чистою питною водою. Кількість води не обмежена. Дайте настоятися напою 12 годин, після чого лужна вода із золою готова до вживання.

Спосіб 4: з яєчною шкаралупою

Лужну воду можна приготувати за допомогою яєчної шкаралупи. Вона на 99 % складається з карбонату кальцію. Вода, збагачена порошком із яєчної шкаралупи, не лише лужить організм, а й зміцнює кістки. Зваріть 2-3 яйця, зніміть шкаралупу та подрібніть її. Залийте водою і дайте настоятися 10-12 годин.

Спосіб 5: з краплями pH

В аптеках продаються спеціальні краплі pH, вони містять лужні елементи у великій кількості. Краплі необхідно розчиняти у воді, згідно з інструкцією, що вказана на упаковці. Також лужну воду можна зробити, використовуючи метод іонізації, гіперфільтр, дистилятор та інші пристрої.

Важливо! Ефективність народних способів приготування лужної води немає офіційного підтвердження. Краще використовувати спеціальні фільтри з мінералізатором або купувати готову лужну воду.

Мінеральні лужні води в Україні

Україна входить у топ лідерів із різноманітності мінеральних вод у всьому світі. На території країни 8 гідрологічних зон, понад 200 досліджених родовищ, десятки санаторіїв, що розташовані поблизу джерел. Найбільша концентрація родовищ мінеральних вод зосереджена на Закарпатті. Найпопулярнішими мінеральними лужними водами в Україні є:

 • «Лужанська» — належать до типу гідрокарбонатних вод, її рівень мінералізації 3,6-4,3 г/дм³. Вона показана при захворюваннях печінки, органів травної системи, ожирінні. Таку воду не можна пити людям із гіпотиреозом та зниженою кислотністю шлунка.
 • «Поляна Квасова» — у складі присутній бор та природний вуглекислий газ, рівень мінералізації 11-13 г/дм³. Основні показання до застосування: гастрити, панкреатити, коліт, виразкова хвороба, подагра, цукровий діабет, ожиріння. Не рекомендується пити людям за наявності ниркової недостатності, зниженої кислотності шлунка, алергії, гіпотиреозу.
 • «Свалява» — натрієва борна мінеральна вода, належить до гідрокарбонатних вод. Загальна мінералізація — 4-8 г/дм³. Вода має оздоровчі властивості, її вживання спрямоване на відновлення роботи печінки, жовчних шляхів, поліпшення травлення, обміну речовини, очищення нирок. До протипоказань відноситься ниркова недостатність, нестача тиреоїдних гормонів, знижена кислотність шлунка, злоякісні новоутворення органів травлення, схильність до алергічних реакцій.

Вживання подібних лужних мінеральних вод у неконтрольованій кількості або за наявності перелічених захворювань може призвести до погіршення стану та необоротних наслідків. Далі докладніше про те, як правильно пити лужну воду: дозування, курс, основні правила прийому.

Яку лужну воду краще пити?

Воду лужного типу можна приготувати в домашніх умовах або купити в магазинах, аптеках. Домашній напій — бюджетний варіант, проте в цьому випадку не можна бути впевненим у складі та властивостях отриманої води. Краще віддавати перевагу бутельованим лужним водам. Сертифікована продукція має стабільний склад найвищої якості, збалансовані смакові якості. Не знаєте, де купити лужну воду в Україні? На сайті «Аквагід» ви зможете замовити лужну воду з доставкою додому або в офіс.

Як правильно пити лужну воду

Не тільки концентрація лужної води впливає на ефект від її вживання, а й правила прийому. Декілька рекомендацій, як правильно пити лужну воду:

 1. Здоровим людям показано пити лужну воду за пів години до кожного прийому їжі. Людям, які страждають від виразки чи гастриту — після їди.
 2. Вода має бути комфортною, кімнатної температури. Іноді її трохи нагрівають для профілактики або лікування захворювань шлунка.
 3. Пийте розчини повільно, маленькими ковтками та невеликими об’ємами за один раз, щоб не розтягувати стінки шлунка.
 4. Добова норма споживання лужної води 3 мл на 1 кг поточної маси тіла.
 5. Пийте воду протягом місяця, а потім зробіть два місяці перерви. На рік можна проходити не більше 2-3 курсів.
Лужна вода у склянці

Пити лужну воду слід в обмеженій кількості

Висновок

Грамотне вживання лужної води допомагає відновити кислотно-лужний баланс в організмі. Цей напій може бути гарною профілактикою розвитку багатьох серйозних захворювань, також він здатний вилікувати наявні хвороби. Однак потрібно бути обережним із лужною водою, не зловживати. Якщо під час прийому лужної води ви відчуєте погіршення самопочуття, болі та інші тривожні симптоми, слід негайно припинити вживання і звернутися до лікаря.

Позитивний ефект від курсу лужної води не означає, що її можна пити щодня без шкоди здоров’ю. У раціоні повинна обов’язково бути звичайна питна вода з нейтральним рівнем pH. Також необхідно зробити перерву 2-3 місяці та лише після перерви відновлювати курс прийому лужної води. Якщо ви дійсно дбаєте про своє здоров’я, то дотримуйтесь правил вживання, тільки так ви не зашкодите організму.

Питання та відповідь

Яка вода відноситься до лужної?

Вода, у якої рівень pH (водневий показник) вище 7,5 одиниць відноситься до лужної. Внутрішнє середовище організму також має лужне середовище, крім шкіри та шлунка, тому вживання лужної води відновлює кислотно-лужний баланс в організмі.

Чи можна пити лужну воду щодня?

Пити лужну воду в якості столового пиття, тобто постійно — шкідливо здоров’ю. Високий рівень pH цієї води нейтралізує дію соляної кислоти у шлунку, що може спровокувати проблеми із травленням, діареєю. Також при надмірному вживанні лужної води виникають проблеми із всмоктуванням поживних речовин, перетравленням білків.

Яка мінеральна вода в Україні?

В Україні є кілька брендів питної води, які виробляють її лужний різновид, це «Поляна Квасова», «Лужанська», «Свалява».

Кому протипоказана лужна вода?

Пити лужну воду протипоказано людям, які страждають від цукрового діабету першого типу, сечокам’яної хвороби, зниженої кислотності шлунка, ниркової недостатності. Здоровим людям рекомендовано проконсультуватися з лікарем перед початком прийому лужної води.

Як приготувати лужну воду для пиття в домашніх умовах?

Підвищити лужне середовище питної води в домашніх умовах можна шляхом додавання харчової соди (гідрокарбонат натрію). Рівень pH цієї речовини дорівнює 9. Щоб зробити зі звичайної води лужну, достатньо розчинити по половині чайної ложки харчової соди та солі в 1 літрі води. Можна додати цукор на свій смак. Вихідна вода має бути попередньо очищеною.