Вперше про водневий показник води або pH заговорили 1909 року. У світі практично кожен чув про рівень pH з реклами чи дізнавався з інших джерел інформації. Вплив цього показника вивчений настільки, що можна визначити, яким чином він впливає на властивості води, у тому числі питної. З цієї статті ви довідаєтеся, що таке pH, які бувають рідини за рівнем водневого показника і як самостійно визначити його в домашніх умовах.
Водневий показник pH (вимовляється пе-аш) — це міра кислотності водних розчинів. Від цього показника залежить корозійна агресивність розчину, рівень токсичності, швидкість перебігу хімічних реакцій. Кислотно-лужний баланс води певним чином впливає на організм людини. Саме тому так важливо знати рівень pH води, яку ви п’єте день у день.
Термін pH запровадив датський хімік Сорен Соренсен. Він визначив його як міру активності іонів водню, що своєю чергою виражає кислотність будь-якої рідини. Говорячи про pH води, цей показник демонструє співвідношення кількості іонів H+ та OH–, що виникають у процесі дисоціації. Будь-які хімічні речовини при попаданні у воду змінюють кислотно-лужний баланс розчину, тобто змінюють рівень pH. Якщо додати кислоту, то концентрація водню H+ у воді підвищується, а гідроксид-іонів OH– — зменшується. Додавання у воду лугу призведе до зростання числа OH– та зменшення числа H+. З цього випливає, що рівень лужності та кислотності води показує кількість елементів, які нейтралізують кислоту та луги відповідно.
Шкала водневого показника pH
Виділяють такі групи води залежно від рівня pH (в одиницях):
Вчені сходяться на думці, що pH питної води має приблизно дорівнює рівню pH крові (7,5). З цього випливає, що оптимальний рівень pH води є нейтральним, тобто знаходиться в діапазоні 6,5-7,5 одиниць. Вживання питної води з нейтральним рівнем активності водню позитивно впливає на здоров’я:
Якщо людина замість чистої питної води вживає велику кількість солодких газованих напоїв із барвниками, цукрозамінниками та іншими добавками, то рівень pH знижується. Часто про це свідчить перманентна сухість у роті. Щоб відновити свій водний баланс і привести в норму pH, необхідно пити більше чистої води з нейтральним водневим показником.
Якщо ви дбаєте про своє здоров’я і вам важливо знати pH вживаної води, тоді скористайтеся такими методами. Варто відзначити, що домашні методи визначення рівня pH не можуть гарантувати на 100 % правильний результат, хоч вони й досить точні. Якщо виникли сумніви щодо результату того чи іншого тесту, здайте пробу води на аналіз до лабораторії.
Визначення рівня pH води за шкалою
Найпростіше виміряти pH води за допомогою смужок лакмусового паперу. Цей матеріал при зануренні у водний розчин змінює відтінок. Так, наприклад, якщо лакмусовий папір в результаті дослідження став червоним, це говорить про підвищену кислотність води, синій — у воді великий вміст лугу. Разом зі смужками лакмусового паперу, як правило, йде шкала, з якою зручно порівнювати отриманий відтінок та визначити рівень водневого показника обраної питної води.
Якщо порівнювати цей спосіб визначення водневого показника з лакмусовим папером, він дорожчий. Що таке pH-метр? Це спеціальний прилад визначення pH. Бувають побутові та лабораторні pH-метри. У домашніх умовах найчастіше використовують побутові pH-метри, оскільки вони дешевші та простіші у застосуванні. Різні моделі відрізняються кількістю точок, що калібруються, тобто числом буферних розчинів з метою калібрування приладу. Для більш точних вимірювань водневого показника рекомендується використовувати pH-метри з автоматичним калібруванням.
Спеціальні смужки для визначення pH важко знайти у продажу, причому ціна далеко не бюджетна. Тест-смужки можна виготовити самостійно та з їх допомогою визначити кислотно-лужний баланс своєї питної води. Як це працює? У природі існує безліч речовин, які змінюють колір від вмісту у розчині іонів водню. Простий приклад, якщо додати в чорний чай шматочок лимона або кілька крапель лимонного соку, він змінить свій колір з коричневого на жовтуватий. Аналогічно поводяться соки багатьох інших фруктів, овочів.
Для виготовлення тест-смужок в домашніх умовах чудово підійде сік червоної (фіолетової) цвітної капусти. У ньому містяться антоціани (ферменти), які фарбують овочі та фрукти у червоний, фіолетовий, синій та жовтий колір. Ці ферменти також реагують на рівень кислотності водних розчинів. При попаданні в кисле середовище, речовина стає червоною, в лужному — синім, в нейтральному — фіолетовим. Аналогічні властивості демонструє буряковий сік.
Щоб провести експеримент у домашніх умовах, помістіть половину качана червоної (фіолетової) цвітної капусти в один літр води, доведіть до кипіння та варіть 30 хвилин. Наріжте смужки зі звичайного паперу для принтера розміром приблизно 1 см на 5 см. Просочуйте смужки готовим розчином протягом 10 хвилин. Дайте смужкам повністю висохнути. Потім наберіть воду в піпетку і крапніть кілька крапель на тест-смужку. Порівняйте отриманий колір з відтінком на шкалі для визначення pH, її легко можна знайти в інтернеті.
Питну воду з нейтральним рівнем pH можна знайти у будь-якому магазині. Як правило, виробники вказують цю інформацію на етикетці. За стандартом бутельованих вод, у тому числі в тарі 18,9 л вода повинна бути нейтральна за водневим показником, винятком є окремий різновид лужних вод, де спеціально перевищено вміст цієї речовини з метою зміни властивостей питної води. При виборі питної води звертайте увагу на те, чи має продукція сертифікат якості. Сьогодні практично будь-який товар можна купити з доставкою додому чи в офіс. На сайті «Аквагід» ви можете замовити якісну питну воду з нейтральним рівнем pH від надійних виробників.
Якщо ви використовуєте воду з-під крана як столову, то для нормалізації pH та приведення інших показників для норми питної, її необхідно додатково очистити. Для цього підійдуть побутові чи промислові фільтри для води. На нашому сайті ви також зможете вибрати та замовити фільтр, який зробить вашу воду смачною, а головне корисною для здоров’я.
Загальновідомий факт, що організму людини для нормального функціонування необхідно випивати на день 1,5-2 л чистої питної води. Скільки потрібно пити води з нейтральним рівнем pH, відповідь — стільки ж. У звичайної питної води нейтральний pH, тобто це синоніми. Якщо вам складно відразу почати випивати такий об’єм води за день, почніть з комфортної кількості та поступово збільшуйте об’єм. Страждаєте від того, що просто забуваєте пити воду протягом дня? Поставте нагадування на смартфоні, заведіть будильник або приклейте стікер на видному місці вдома, в офісі.
Вода з нейтральним pH ідеально підходить для щоденного вживання.
Варто зазначити, що частину чистої води ми отримуємо із продуктами харчування. Багато овочів та фруктів містять велику кількість вологи, крім цього вода надходить у наш організм з рідких страв, гарячих та холодних напоїв. Але це не означає, що запас води потрібно заповнювати чаєм чи солодкими газованими напоями. Все ж таки основний об’єм має складати чиста питна вода з нейтральним показником pH.
Кілька рекомендацій про те, як правильно пити воду:
Ми вже знаємо, що звичайна питна вода має нейтральний pH. Але чим загрожує відхилення від норми? Водневий показник питної води впливає на рівень pH крові. Як тільки він стає нижчим за 7,35 одиниць, настає ацидоз, тобто закислення крові. Подібний стан може бути дуже небезпечним для людини та навіть призвести до коми. Вживання кислої води перешкоджає проникненню кисню до тканин, внутрішніх органів. Також уповільнюється процес засвоєння корисних речовин, посилюється їх виведення. Щоб нейтралізувати кислоту, організму доводиться витрачати велику кількість енергії, ресурсів клітин, що, своєю чергою, провокує хронічну втому, розвиток інфекційних захворювань.
Вживаючи кислу воду на постійній основі порушується обмін речовин, загущується кров, лімфа, підвищується ризик отруєнь. Вода з низьким кислотно-лужним балансом стає причиною погіршення сну, стресу, що негативно позначається на стані шкіри. Кисле середовище є оптимальним для розмноження патогенної мікрофлори, гельмінтів, ракових клітин. Вода з низьким рівнем pH не проникає всередину клітини, вона накопичується та утворює набряки.
При підвищенні рівня pH до 7,45 одиниць настає алкалоз або надмірне накопичення в крові лужних сполук. Це також може бути дуже небезпечним для здоров’я людини. Однак лужна вода також застосовується для профілактики та лікування деяких захворювань. Сьогодні багато людей, що чули про користь такого напою, залужують воду в домашніх умовах. У продажу можна знайти різні мінерали, мінеральні добавки, металеві палички-іонізатори та багато іншого. При регулярному вживанні лужної води (pH=8,5-10) на голодний шлунок спостерігається наступний позитивний ефект:
До складу лужної води, а також лужних добавок часто входять такі базові мінеральні речовини, як натрій та калій. Їхній вміст невеликий, щоб надавати профілактичний ефект. Вищу дозу перелічених компонентів можна знайти в аптечних препаратах від зневоднення, їх часто призначають при харчових отруєннях. Основним завданням цих препаратів є доставити в клітини необхідні мінерали, щоб відновити рівень гідратації та запустити метаболічні процеси, тобто харчування та очищення на клітинному рівні.
Важливо! Не займайтеся самолікуванням, якщо у вас немає показань до вживання лужної води, то не варто вживати її як столове пиття щодня. Питна вода з нейтральним pH також є профілактикою багатьох серйозних захворювань, вона здатна полегшити перебіг поточної хвороби, якщо вона є.
Водневий показник pH може бути важливим інструментом для визначення якості води, не варто його ігнорувати. Особливо це актуально, якщо ви п’єте не бутельовану воду, а воду під крана або використовуєте дешеві фільтри. Тепер ви знаєте більше про те, що таке pH, які існують групи за водневим показником та як його вимірювати в домашніх умовах.
Якщо ви не хочете щоразу вимірювати рівень pH самостійно, то почніть пити воду з доставкою додому або в офіс. Добросовісні виробники питної води мають сертифікати якості, що гарантує відповідність стандартам питних бутельованих вод, а отже, гарантує нейтральний рівень pH. Дуже важливо пити якісну воду, оскільки це є основою нашого організму. Вживання води, кислотно-лужний баланс якої має значне відхилення від норми, може призвести до необоротних процесів.
Компанія «Аквагід» працює лише з перевіреними операторами доставки питної води в Україні. У нас ви можете замовити різні типи води: артезіанську, мінеральну, очищену, джерельну, столово-мінеральну, талу та лужну. Щоб знайти відповідну воду, скористайтесь фільтрами на сайті або введіть назву в пошуковий рядок. Почніть дбати про своє здоров’я вже сьогодні, пийте чисту воду і користуйтеся послугами «Аквагіда».
Термін Potentia hydrogeni або скорочено pH є водневим показником. Він свідчить про наявність у рідинному середовищі іонів водню, що виражає кислотно-лужний баланс води. Так, наприклад, показник pH нижче 6,5 одиниць вказує на підвищену кислотність середовища.
Звичайна питна вода повинна мати нейтральний рівень pH. За рівнем водневого показника водні розчини бувають сильнокислі (менше 3), кислі (3-5), слабокислі (5-6,5), нейтральні (6,5-7,5), слаболужні (7,5-8,5), лужні (8,5-9,5), сильнолужні (більше 9,5).
Рівень pH або кількісне співвідношення кислот і лугів впливає на властивості рідинного середовища. Він визначає корозійну агресивність, рівень токсичності, швидкість протікання хімічних процесів.
Використання приладу під назвою pH-метр — сучасний спосіб вимірювати водневий показник води. Існують побутові та лабораторні різновиди. Сучасні портативні моделі не поступаються своєю точністю лабораторним. Також вимірювати pH можна за допомогою лакмусового паперу або спеціальними тест-смужками.
Щоб зменшити кислотність питної води, знадобиться активатор. Це спеціальний пристрій, який шляхом електролізу створює так звану «живу» та «мертву» воду. Перша має знижену кислотність, друга — підвищену. У домашніх умовах важко знизити кислотність води. Часто її, навпаки, залужують, оскільки вважається, що лужна вода має деякий позитивний ефект.